Duyguların ses dünyası dili ile aktarılmasını sağlayan müzik, bireyi ve toplumu etkileme, geliştirme işlevine sahip olan güzel sanatların en değerli dallarındandır. Şehitkamil Sanat Merkezi Konser Salonu; 366 kişilik dinleyici kapasitesi ve 380 m2 oturma alanı sayesinde senfoni orkestrası, konser, tiyatro, akustik sahne performanslarının sahnelenebileceği en modern mekandır. Sahne, sahne arkası ve yan sahneleri 200 m2 olan, konser salonu; hareketli panel, ışık, perde sistemi ile donanmış olup, senfoni ve diğer konserler için sahnede kuyruklu piyano mevcuttur.

Profesyonel ışık, led ekranlar ve ses sistemi ile sahne platformu; sanatseverlere mûsikî dinletileri için konforlu bir ortam sunmaktadır. Konser salonu, dinleyici girişinin yanı sıra sanatçıların sahneye direkt geçişini sağlayan ayrı girişe sahiptir.

Performanslarını sergileyecek olan sanatçılar için bay-bayan ve tek kişilik kulis olmak üzere üç adet toplam
90 m2’lik alana sahip kulis bulunmaktadır. Kulislerdeki sıcak su, duş, lavabo, dinlenme ve hazırlık alanları; sanatçıların hazırlıklarının ardından, salona direkt giriş yaparak en iyi performanslarını sergilemelerini sağlamaktadır. Dekor ve enstrümanlar, yük asansörü ile sahneye ayrı bir giriş kapısıyla ulaştırılabilmektedir. Konferans ve paneller için de kullanılma kapasitesine sahip olan konser salonunda simultane çeviri altyapısı mevcuttur.