Toplumun eğitimi ve kültürel gelişimi için en önemli kuruluşlardan kütüphaneler, yaşam boyu öğrenmeyi teşvik eden bilgiye geçiş kapılarıdır. Gaziantep’te sadece sanat eserleri üretimi, icrası ve sergilenmesi amacıyla inşa edilen ilk kompleks kurum olan Şehitkamil Sanat Merkezi, şehrin ilk sanat kütüphanesine de ev sahipliği
yapmaktadır.

84 kişilik kapasiteye ve 250 m2 büyüklüğe sahip kütüphane, 09.00 – 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kursiyerler, akademik çalışma yapan araştırmacılar ve sanatsever halkımıza hizmet veren sanat kütüphanesi; özenle seçilmiş kitapları ile Gaziantep’te sanat alanında kaynak eksikliğini gidermektedir.

Yaklaşık 5000 kitaptan oluşan sanat kütüphanemizde; Sanat Tarihi, Resim, Mimarlık, Fotoğraf, Sinema, Tiyatro,
Müzik, Sahne Sanatları, Türk ve İslam Sanatı (Hüsn-ü Hat, Tezhip, Ebru) ve Grafik Sanatlar kategorilerinde eserler mevcuttur.

Şehitkamil Sanat Kütüphanesi’ni aktif olarak kullanmak isteyen vatandaşlarımızın üyelik başvurusu yapmak için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Üye olmak isteyen vatandaşlarımız 1 adet kimlik fotokopisi ve 1 adet fotoğraf ile Şehitkamil Sanat Merkezi’ne başvuru yapabilirler.

Şehitkamil Sanat Merkezi’nin büyülü atmosferinde bu alanda ihtiyaç duyulan bilgileri barındıran ve ziyaretçilerin kullanımına sunan sanat kütüphanesi, sürekli güncellenen kitap ve yayınları ile yaşayan bir çekim noktasıdır.